תחום ה- PPC והשיווק הדיגיטלי: עצמאי או שכיר ולמה?

נתחיל בעיקר. כאשר מסיימים קורס PPC, ככלל- לא מומלץ לפנות ישירות למסלול עצמאי ומומלץ יותר להשתלב בתעשייה כשכיר/ה. הסיבה העיקרית לכך היא שכאשר משתלבים בתעשייה- ישנה אפשרות לצבור ניסיון בקרב מנטור/איש PPC מנוסה, או אפילו צוות PPC מקצועי במשך כשנה-שנתיים לפחות. לאחר שסופגים המון ידע וניסיון במקום העבודה- יש יותר מקום לחשוב על מסלול עצמאי במידה וזהו רצונכם.

 

להלן 4 שאלות מקיפות שכדאי לשאול את עצמכם כאשר אתם בחיפוש אחר מסלול הקריירה הנכון לכם. בתוך מאמר זה, שילבנו תשובות מה"שטח" מאת אחד המרצים שלנו בקורס ה-PPC, שפועל כעצמאי כיום בתחום ה- PPC. דורון לוין הינו בעלים ומנכ"ל סוכנות הפרסום Levin- Performance Marketing Agency, מרצה לשיווק דיגיטלי בכנסים ובאקדמיה, מוסמך גוגל לניהול קמפיינים – Google Certified Partner ויועץ שיווק דיגיטלי לחברות ועסקים בארץ ובחו"ל.

 

1.מה זה אומר להיות עצמאי בתחום ה-PPC?

פרילנסרים בתחום ה-PPC לרוב מציעים שירותי PPC לעסקים ובעצם מקדמים באופן ממומן (בגוגל אדס ו/או פייסבוק אדס ופלטפורמות פרסום נוספות) עסקים קטנים ובינוניים שלרוב לא מעסיקים אנשי PPC בתוך החברה עצמה ("In house") ובעצם מחפשים איש PPC עצמאי שיקדם אותם ולא בהכרח סוכנות דיגיטל.

 

2.מהם הדברים הבסיסיים הדרושים בכדי להיות עצמאי בתחום? 

 • בניית מוניטין – תנאי ראשוני ומשמעותי הקובע את היכולת של כל אחד להיות עצמאי.

כעצמאים בתחום- גיוס לקוחות הוא חלק מהעבודה שלכם ולכן- לא משנה כמה תהיו טובים ב-PPC, חשוב מאוד לדעת איך לשווק את עצמכם ובעצם למצב את עצמכם בתעשייה כעצמאים. מדובר כאן ביכולות מכירתיות לכל דבר, כשאתם בעצם מוכרים את עצמכם כאנשי PPC מעולים בתחום.

 • פיתוח קשרים בתעשייה/יחצנות– אשר יקבעו את הצלחתכם כעצמאים.

חשוב "להתערבב" עם אנשים שעובדים בתחום האונליין וליצור רשת קשרים רחבה בתחום (נטוורקינג), להגיע להרצאות בתחום של שיווק דיגיטלי. כמו כן, להשתתף בסדנאות מקצועיות שיעניקו לכם כלים נוספים בתחום כגון סדנאות העשרה לבוגרים אצלינו ב-Seperia ולהגיע לכנסים בתחום הדיגיטל, כגון:  "Next Case" , "UXI Live" או "Affiliate Summit". אפשרות נוספת היא להצטרף לארגון הדיגיטל הישראלי שמקנה לחבריו הנחות לכנסים ואפשרות לבנות נטוורקינג חברתי בתחום בין היתר.

 • אתר תדמיתי- זהו בעצם כרטיס הביקור שלכם אונליין.

ישנה חשיבות גבוהה להקמת אתר אשר יכלול בתוכו את תעודות ההסמכה שלכם, המלצות של לקוחות שלכם או ממונים עליכם מהעבר ו- Case studies של פרויקטים שעשיתם עם לקוחות (מומלץ להוסיף מספרים ונתונים ממשיים). ניתן גם להוסיף תוכן מקצועי בתחום.

 • לחבור לעוד איש/אנשי מקצוע רלוונטי/ם- אין דחיפות לבצע זאת בתחילת הדרך אך בהמשך- זה מהווה יתרון אדיר על אנשי PPC עצמאיים אחרים.

לרוב, בקרב עסקים שמחפשים קידום- קיים ביקוש למכלול שירותי דיגיטל ולכן אנו ממליצים לכם לחבור לאנשי מקצוע נוספים כגון: אנשי SEO, כותבים ועורכים, מעצבים, מפתחים ועוד, בכדי להרחיב את שירותי הדיגיטל שאתם מציעים ולהציע בעצם מעין "One stop shop" ללקוחות.

 

שאלנו את דורון, מה לדעתו נדרש בכדי להצליח בתחום ה- PPC באופן עצמאי וזו היתה תשובתו:

 

"ראשית, צריך מומחיות וניסיון רחב בניהול קמפיינים במגוון תחומים בתקציבים

גבוהים על מנת להגיע לרמת מיומנות ומקצועיות כתנאי הכרחי להצלחה.

כבעלים של סוכנות פרסום – אני מודע לכובד האחריות ולציפיות של הלקוחות ממני כמי

שמנהל עבורם את פעילות הדיגיטל לרבות ניהול קמפיינים בGoogle , Facebook

YouTube, LinkedIn ומדיות נוספות.

 

"הדבר השני הדרוש להצלחה הינו – למידה.

פלטפורמות הפרסום השונות משתנות בתדירות גבוהה מאוד, דבר שמצריך למידה ועדכון

בכל הדברים החדשים שקורים בתחום על מנת להיות מעודכן בכל השינויים והעדכונים

אשר משפיעים על ניהול הקמפיינים באופן שוטף.

 

"אני באופן אישי משתתף בכנסים בינלאומיים בתחום ה-PPC נוסף על עדכונים שוטפים שאני

מקבל מדי יום."

 

3.מה דרוש שיהיה לכם מבחינת הכשרה?

 • תעודת הסמכה של קורס מקצועי בתחום- ללא קורס מקצועי- יהיה לכם קשה לקבל את הכלים לעסוק בתחום בצורה מועילה שתניב תוצאות.

על כן, הצעד הראשון הינו לעבור קורס PPC מקצועי ממכללה מוכרת עם "קבלות", בכדי לרכוש את הכלים הבסיסיים לעסוק בתחום.

 • מבחני הסמכה בתחום- מבחני הסמכה בסיסיים- חובה, מבחני הסמכה מתקדמים- מומלץ מאוד.

כשאתם ניגשים לחפש עבודה או מחפשים לקוחות כעצמאיים- מבחני ההסמכה שתעברו- יעלו משמעותית את רמת המקצועיות שלכם ויעזרו לכם במציאת לקוחות. תחילה, יש לעבור את המבחן הבסיסי בגוגל אדס. בנוסף, ישנם מבחני הסמכה מתקדמים ויותר ממוקדים בגוגל אדס (יש חמישה כאלו סך הכל), בנוסף למבחן הסמכה בגוגל אנליטיקס ובפייסבוק.

 

4.מה עדיף, להיות שכיר או עצמאי בתחום ה-PPC?

תלוי. את המילה הזו אתם תשמעו הרבה מאוד בתחום ה-PPC. למה תלוי? כי זה תלוי מי אתם ומה היכולות שלכם והשאיפות שלכם, סוג האופי, רמת הדרייב ומשמעת עצמית, ולבסוף- הביקוש בשוק.

 

כשכירים בתחום ה-PPC אתם:

 • יציבים כלכלית- כלומר, מקבלים משכורת באופן קבוע כל חודש ונהנים מתנאים סוציאלים קבועים.
 • נמצאים בסביבה מקצועית – כשכירים בחברה/סוכנות, אתם בעצם מוקפים באנשי PPC ודיגיטל מקצועיים ובכך מתעדכנים בקלות בנוגע לכל החידושים והעידכונים בתחום ומקבלים מענה מקצועי בכל עת.
 • פטורים מהלחץ של יצירת עבודה/ הכנסה – בניגוד לעצמאי בתחום אשר נדרש לגיוס לקוחות ויצירת פרנסה בעסק שלו, כשכירים- לא אתם האחראים על גיוס לקוחות/פרויקטים חדשים (לרוב).
 • עובדים עם אנשי מקצוע נוספים בחברה (ברוב המקומות), כגון מעצבים, אנשי SEO, מתכנתים, כותבי תוכן ועוד, שמשלימים את פעילות ה-PPC שאתם מבצעים ללקוחות. בניגוד לעצמאי שבמרבית המקרים, האחריות היא עליו למצוא אנשי מקצוע שישלימו את פעילות הדיגיטל הכוללת ללקוחות.

כעצמאים בתחום ה-PPC אתם:

 • נדרשים במאמץ תמידי לייצור הכנסה, כאשר ההכנסה היא בדרך כלל לפי % מסוים מהוצאות המדיה או תשלום  Retainer של הלקוח (תשלום חודשי קבוע).
 • נפתחים לאפשרות לעבוד מכל מקום.
 • מממשים פוטנציאל אישי- לאחוז קטן יחסית באוכלוסייה, מדובר בדרך ייחודית לצמיחה אישית ומקצועית ולרוב כאשר ישנה הצלחה היא גדולה באופן משמעותי ומתגמלת מאוד- אישית, מקצועית וכלכלית.

גם כאן, שאלנו את דורון, שהחל להיות עצמאי בתחום רק לאחר שלוש שנים של ניסיון בשטח כשכיר, האם הוא ממליץ על עצמאות בתחום ה- PPC וזו היתה תשובתו:

 

"אני ממליץ על עצמאות רק לאחר התמקצעות כשכיר והגעה לרמת ידע וניסיון

מספקים כדי להיות מסוגל לנהל קמפיינים באופן עצמאי עבור לקוחות."

 

נסכם בכך שלבחור בין פרילנסר בתחום ה-PPC או שכיר בתחום, דומה מאוד לבחירה בין עצמאי לשכיר בהרבה תחומים אחרים (אולי מלבד זאת שבתחום האונליין יותר קל להיות עצמאי בשל העובדה שניתן לעבוד מכל מקום) ואין כאן נכון או לא נכון, אלא מה מתאים לכם יותר.

 

העצה החשובה ביותר שנוכל לתת לכם היא להיכנס לתחום ברגל ימין, לעבור קורס מקצועי ברמה גבוהה שיתן לכם את הכלים הנחוצים לעסוק בתחום בצורה אופטימלית ולצבור ניסיון משמעותי בתעשיית הדיגיטל.

 

שתף/י עם חבר או קולגה:

רוצים לשמוע עוד?

הודעה חשובה

בעתיד הקרוב לא צפוי להיפתח קורס.

עם זאת, השקנו תוכנית התמחות חדשה אצלנו ב- Seperia.

Seperia Internship Program

עבור בוגרי קורסים מכל הארץ המעוניינים לצבור ניסיון מעשי ב- PPC.