שיווק דיגיטלי עבור עסקים קטנים – מדריך למתחילים

הערה: זהו מדריך בסיסי אודות שיווק דיגיטלי עבור עסקים קטנים. יש לקחת בחשבון כי תחום השיווק הוא תחום רחב ומורכב ועל כן אין בכוונתנו לכלול כאן מדריך מקיף, אלא לרכז כמה עצות מועילות שיעזרו לכם בצעדים הראשונים בשיווק העסק שלכם.

 

מדריך למתחילים

כמעט כל עסק קטן זקוק לנוכחות דיגיטלית כדי להתחיל לממש את הפוטנציאל שלו, אך בניית אתר או יצירת עמוד פייסבוק לעסק שלך הוא רק השלב הראשון בתהליך השיווק.
בתור עסק קטן, מטרתך העיקרית (בדרך כלל) היא להשיג כמה שיותר לידים ולקוחות בתקציב מצומצם ומינימלי. אם אכן זהו המקרה, לרוב נמליץ על גוגל כערוץ השיווק העיקרי ופייסבוק כערוץ משני (במקרים מסויימים המצב יהיה הפוך, אך לרוב העסקים זהו הסדר המתאים). חשוב מאוד להתמקד בערוצים העיקריים, אותם ערוצים אשר יספקו לך עסקאות אמיתיות ולא יובילו ללייקים בלבד. חשוב להבין כי קיים הבדל משמעותי בין לייקים, שיתופים ותגובות במדיה החברתית, לבין השגת לידים איכותיים המובילים לרכישת לקוחות חדשים. איתור הפלטפורמה המתאימה ביותר לשיווק העסק שלך, הוא הצעד הראשון בתהליך שיווק מוצלח.

 

גוגל

גוגל הוא שער הכניסה האידיאלי לכל אתר, שכן בגוגל קיים קשר ישיר בין כוונת המשתמש לבין תוצאות החיפוש המוצגות עבורו. לדוגמא, משתמש חיפש אחר “פסיכולוג בתל אביב” ואתה במקרה אחד כזה, ההופעה של האתר שלך בתוצאות החיפוש הראשונות עבור חיפוש זה תהיה טקטיקת השיווק היעילה ביותר לעסק שלך. אז איך גורמים לזה לקרות?

 

גוגל אדוורדס –  פרסום ממומן

הדרך העיקרית בימינו להופיע בצורה מהירה ומדוייקת בגוגל תהיה באמצעות מערכת המודעות של גוגל אדוורדס. המערכת של אדוורדס מאפשרת לך להציג מודעות מותאמות למילות החיפוש של המשתמשים וכן מציעה מספר יתרונות עיקריים בכל הנוגע למהירות, גמישות, דיוק ומדידה נכונה של התוצאות שלך:

 • תוכל לבחור קהל יעד מותאם לכל מודעה בהתאם למילות החיפוש, המיקום והשפה.
 • תוכל לייצר מודעה ייחודית עבור כל מילת חיפוש, אין הגבלה למספר הקבוצות אשר באפשרותך ליצור (קבוצות אלו נקראות ad groups).
 • תוכל לבנות תקציב יומי מוגדר, כך שתוכל להתחיל בקטן ולהרחיב את הקמפיין בהדרגה לאורך הדרך.
 • באפשרותך להגדיר את גובה הצעת המחיר שלך (bidding) על מילות החיפוש. ככל שהצעתך תהיה גבוהה יותר (וככל ש”ציון האיכות” יהיה גבוה יותר) כך מודעתך תוצג בתדירות גבוהה יותר, במיקום גבוה יותר ובהתאם למידת הרלוונטיות של מילות החיפוש.
 • בכל רגע נתון תוכל בקלות להשיק קמפיין חדש או לשנות קמפיין קיים.
 • באפשרותך לעקוב אחר התוצאות (הנקראות “המרות” באדוורדס) בצורה פשוטה וכך למקסם ולייעל את הקמפיינים שלך.
  *אדוורדס מציעה בונוס נחמד – קופון בשווי 75$ לבעלי חשבון אדוורדס חדש. ההטבה מותנית בהוצאה כספית מינימלית של 25$ מצידך.

שאלה: איך אני מתחיל לעבוד עם אדוורדס?

גלוש ל www.adwords.google.com, פתח חשבון בחינם, בנה את הקמפיין הראשון שלך וברגע שתהיה מוכן, הזן את הקופון ואת פרטי האשראי שלך על מנת שהמודעות שיצרת יחלו לרוץ.

שאלה: האם ניתן ללמוד לבד כיצד לנהל קמפיינים בגוגל אדוורדס?

זה תלוי. זה לא מדע גרעין והבסיס ניתן ללמידה גם בצורה מקוונת. אף על פי כן, זו יכולה להיות מטלה אשר תצרוך זמן יקר. במקרים רבים מומלץ להיעזר בגורמים חיצוניים בעלי ניסיון מקצועי לצורך משימה זו.

שאלה: במידה ואין לי את הזמן או היכולת לבנות את הקמפיין בעצמי, איך אוכל למצוא מישהו שיעשה זאת עבורי?

תוכל למצוא פרילנסרים אשר יוכלו לבנות ולנהל את הקמפיין עבורך: קיימים “שווקים” של פרילנסרים כדוגמת Fiverr , בהם תוכל למצוא פרילנסרים שונים והכי חשוב, להחשף אל הדירוג של אותם פרילנסרים על ידי משתמשים אחרים:

Fiverr

 

חיפוש אורגני

האפשרות להכלל בתוצאות החיפוש האורגניות של גוגל (התוצאות שלא ניתן לשלם כסף עבורן), תתרום לחשיפה של העסק שלך ותאפשר לך להגדיל את כמות המבקרים הרלוונטיים באתר שלך.

,יחד עם זאת, חשוב להבין כי בתחומים תחרותיים היכולת להגיע לעמוד הראשון דורשת זמן, סבלנות ועקביות, שכן בניגוד לקמפיינים ממומנים המתעדכנים בזמן אמת, שינוי תוצאות החיפוש האורגניות הוא תהליך ארוך טווח. לא מומלץ להתפתות לשירותיהם של “מומחים” המציעים קיצורי דרך וטריקים. הם כנראה יגרמו לך לקבל penalty מגוגל והתוצאות שהם ישיגו עבורך יהיו רק זמניות. על מנת להצליח להתברג לאורך זמן בעמוד הראשון של תוצאות החיפוש יש לעשות את הדברים בצורה מדוייקת ונכונה.

מומלץ להתמקד בשני מוקדים עיקריים:

קבלת הדירוגים הגבוהים ביותר עבור שם העסק שלך.
זיהוי מילות חיפוש long tail אשר תוכל להיות מדורג עליהם באמצעות תוכן ממוקד ואיכותי.

דירוג המותג

חשוב לוודא כי תגית הכותרת (Title) ותגית התיאור (Description) של עמוד הבית יכללו את שם העסק שלך. בנוסף, יש לוודא כי הכותרת הראשית של עמוד הבית תכלול אף היא את שם העסק. מומלץ לנסות להשיג מספר קישורים מאתרים רלוונטיים הקשורים לתחום העיסוק שלך – קישורים אלו יוכלו לחזק את האתר שלך ו”לעזור” לגוגל להבין במה האתר עוסק. כמו כן, מומלץ לקרוא לכל עמודי המדיה החברתית בשם העסק שלך.

 

מילות חיפוש “long tail“

מילת חיפוש “long tail” הינה ספציפית יותר ומתארת צורך מדויק יותר ובהתאם מספר האנשים אשר מחפשים בפועל שאילתות “long tail”  קטן יחסית. זיהוי והתמקדות בסטים של “long tails” אשר רלוונטים לעסק שלך, יכול להיווכח כיעיל. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לספק מידע רלוונטי ומעניין הקשור לאותן מילות חיפוש, במקום למלא את האתר בעוד תוכן שיווקי. אם הינך זקוק לכותבים שייצרו עבורך את התוכן, תוכל למצוא אפשרויות ברות השגה ב-Fiverr , או אפשרויות מעט יקרות יותר ב upwork.

 

פלטפורמות נוספות של גוגל

 Search Console

קונסולת החיפוש של גוגל מאפשרת לך “לתקשר” עם מנוע החיפוש ולגלות בעיות אפשריות שעלולות להיות קיימות באתר שלך כמו למשל, ריבוי דפי שגיאה, דפים לא מותאמים למובייל ועוד. מדובר בכלי עבודה התומך בעבודת ה-SEO ויכול לעזור לך לגלות על אילו מילות חיפוש אתה כבר מדורג ואילו מילים עדיין לא מזרימות תנועה לאתר שלך. פרטים נוספים על הקונסולה של גוגל תוכל למצוא כאן.

Google my business + Google Maps

אם אתה בעלים של עסק קטן ומקומי פתיחת חשבון ב-google my business תעזור לך לנהל את כל הנכסים המקומיים שלך ותאפשר לאחרים לגלות את האתר שלך בקלות. הדבר הראשון שעלייך לעשות הוא לפתוח עמוד גוגל פלוס לעסק שלך ולחבר אותו לאתר שלך באמצעות הקונסולה של גוגל. שנית עלייך לבדוק אם העסק שלך מופיע בתוצאות המפות של גוגל. אם הוא מופיע בתוצאות המפות תוכל “לתפוס עליו בעלות” באמצעות google my business  ולקבל גלויה מגוגל הכוללת verification code, באמצעותו תוכל לתפוס בעלות על העסק שלך ולהתחיל לנהל את תוצאת המפות שלך. במידה ואתה עדיין לא מופיע בתוצאות המפות של גוגל, תוכל להוסיף את הכתובת של העסק שלך באופן ידני למפות של גוגל ולתפוס בעלות על העסק. לפתיחת חשבון google my business.

פייסבוק

בפייסבוק קיים מאגר ענק של משתמשים פעילים, אך הכוח האמיתי של הפלטפורמה הוא המידע אותו היא צוברת על משתמשיה: כל פרופיל מכיל פרטים דמוגרפיים, העדפות, רשימת חברים ופרטים מועילים נוספים שמאפשרים למפרסמים בפייסבוק לייצר מסר ייחודי עבור כל משתמש. פייסבוק יכולה להיות כלי שיווקי בעל פוטנציאל אדיר, אך השגת תוצאות עסקיות מוחשיות עבור בעלי עסקים קטנים יכולה להתגלות כאתגר לא פשוט כלל. בדומה לתוצאות החיפוש האורגניות בגוגל, כדאי לחשוב על פייסבוק כעל השקעה ארוכת טווח, כזו שתעזור לבסס את העסק שלך, תבסס את הקשר עם הקהל שלך ותוביל בהמשך ללידים ומכירות. ברגע שתהיה מוכן, החל בפיתוח עמוד הפייסבוק העסקי שלך.

פיתוח עמוד פייסבוק עסקי

פייסבוק מאפשרת לך להקים עמוד פייסבוק עסקי בחינם באמצעות המחשב האישי ואף באמצעות הסמארטפון. ניתן להתחיל על ידי לחיצה על הלינק הזה. לאחר פתיחת העמוד, התחבר עם החשבון האישי שלך לפרופיל העסקי (אל דאגה, למשתמשים וקהל העוקבים אין יכולת לדעת מי מנהל את העמוד בפועל). עצות שימושיות וטיפים איך להתחיל תוכל למצוא כאן וכאן.
ייתכן ותזדקק למעצב גרפי על מנת לעצב את שני האלמנטים הויזואליים העיקריים בעמוד: הלוגו (יכול להיות שכבר עשית זאת) ותמונת קאבר ייעודית לעסק. למרות שניתן להיעזר בתמונות מוכנות מראש, אנו ממליצים במידת הצורך, ליצור תמונת קאבר מותאמת וייחודית אשר תייצג את העסק שלך. אם אכן תזדקק למעצב, תוכל למצוא מעצבים כאן.

לדאוג לעוקבים לעמוד

לאחר יצירת עמוד פייסבוק עסקי השלב הבא יהיה לגרום לאנשים לעקוב אחר העמוד שלך. אז איך עושים את זה?

“seeding” היא הפעולה אשר תיצור את מאגר העוקבים הראשון שלך, וניתן לעשות זאת באמצעות “שיטות גרילה” – הזמנת חברים ומשפחה לעשות לייק לעמוד שלך, הזמנת אנשים נוספים באמצעות קבוצות ופורומים, ו/או באמצעות מודעות שיציגו את העמוד העסקי שלך וכך יזמינו את הקהל הטבעי שלך לעקוב אחרי העמוד ולעשות לו לייק. בזמן שתיישם את כל הדרכים שהזכרנו, חשוב שהעמוד שלך יספק חוויה אשר מניעה לפעולה באמצעות תוכן שימושי/חינוכי/מבדר וכו’. הסיכוי לגרום לאנשים לבצע אינטראקציה עם העמוד שלך בפייסבוק תלוי ברמת הגירוי שהתוכן שלך ייצר עבור קהל היעד שלך.

תוכן

ניהול התוכן בפייסבוק הינו נושא עשיר והוא תלוי בכישורים, במשאבים ובסוג העסק שלך. באופן כללי, אלמנטים ויזואליים כמו תמונות וסרטוני וידאו יעבדו טוב בפייסבוק. על מנת להתחיל, אפשר לצפות במדריך הבסיסי הזה.

 

מודעות פייסבוק

מודעות פייסבוק יכולות לשרת 3 מטרות עיקריות:

 • לגרום לאנשים לעשות לייק לעמוד שלך ולעקוב אחריו.
 • לחשוף את הפוסטים שלך לעוקבים ולקבוצות נוספות.
 • להוביל תנועה רלוונטית לאתר שלך.

במדריך הנ”ל לא תהיה צלילה עמוקה אל תוך מערכת הפרסום של פייסבוק, אך פייסבוק מציעה מדריכים ידידותיים רבים. בדומה לגוגל, אם תרצה למצוא פרלינסק שיעזוק לך עם כתיבת התכנים בעמוד העסקי שלך או בניהול המודעות שלך תוכל למצוא אותם באתרים כמו Fiverr או Upwork.

טיפ! איסוף לידים ומיילים של לקוחות

במהלך גדילת העסק שלך, מאגר הלקוחות שלך יגדל אף הוא. אנו ממליצים להתייחס למאגר הזה כאל נכס שיווקי. מומלץ מאוד לנהל אותו בצורה מסודרת, אם לא באמצעות מערכת שיווק ודיוור כמו Mailchimp, אז לפחות באמצעות טבלאות אקסל. כך תוכל לתקשר עם הלידים והלקוחות שלך, לחשוף בפניהם מה חדש אצלך בעסק, לשלוח להם עדכונים ומבצעים בזמן הרלוונטי וכו’. שיווק באמצעות דיוור אלקטרוני יכול להוות ערוץ שיווק יעיל ביותר.

לסיכום, אחד הדברים החשובים ביותר בתהליך השיווק הוא להתאים את המסר המתאים לקהל היעד שלך. מסר שיגרום ללקוח הפוטנציאלי להגיע לאתר שלך ולבצע בו את הפעולה המבוקשת: השארת פרטים, יצירת קשר, רכישה ועוד. ברגע שתמצא את הדרך הנכונה להגיע לקהל שלך עם המסר הנכון, תתחיל לראות גידול משמעותי בעסק שלך.

בהצלחה!

 

שתף/י עם חבר או קולגה:

רוצים לשמוע עוד?

הודעה חשובה

בעתיד הקרוב לא צפוי להיפתח קורס.

עם זאת, השקנו תוכנית התמחות חדשה אצלנו ב- Seperia.

Seperia Internship Program

עבור בוגרי קורסים מכל הארץ המעוניינים לצבור ניסיון מעשי ב- PPC.